Borusan Yatırım ve Pazarlama, Borusan Grubu’nun temel stratejisi, Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya devam ederken, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklı, ufku dünya pazarlarına açık bir vizyon üzerine kurulu.

2024 yılında 80. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Borusan Grubu, başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı pazarlarında üretim, makine ve güç sistemleri, otomotiv, lojistik ve enerji sektörlerinde istikrarlı büyümesini sürdürüyor.


Borusan Yatırım İştirakleri

BMB
Holding A.Ş.

Şirket, Türkiye’de faaliyet gösteren Borsa İstanbul’da işlem gören Borusan Birleşik Boru Fabrikaları San. Ve Tic. A.Ş.’ye iştirak etmektedir. 2004 yıl sonu itibarıyla Borusan Boru, katma değeri yüksek ürünlerde Türkiye çelik boru pazarının lideri, Avrupa ve Amerika’nın ise önde gelen büyük çelik boru üreticisinden biri konumundadır. 4.000 çeşit ürünüyle başta inşaat, enerji ve otomotiv olmak üzere pek çok sektöre hizmet vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 12,36
Borçelik Çelik Sanayii
Ticaret A.Ş.

Türkiye’nin en büyük ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumundadır. Yurt içinde ağırlıklı olarak beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine hizmet vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 15,30
Borusan Makina ve Güç Sistemleri
San. ve Tic. A.Ş.

Caterpillar iş makinalarının Türkiye Genel Temsilcisidir. Ayrıca Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan'da tek temsilci olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 2022 yılı itibarıyla dünyanın önde gelen jeneratör markalarından FG Wilson’ın Türkiye ve Kuzey Irak distribütörlüğünü de yürütmektedir. Satış sonrası servis ve parça temini yapmak üzere ülke geneline yaygın bölge şirketleri ve servis ağı ile çalışmaktadır.

İştirak Payı
(%) : 29,25
Borusan Otomotiv
İthalat ve Dağıtım A.Ş.

BMW AG'nin Türkiye Genel Temsilcisi olarak lüks otomobil pazarının lider kuruluşlarından olan şirket, BMW, BMW Motorrad ve MINI markalarının temsilciliğini yürütmektedir. 35 yılı aşan faaliyet geçmişiyle sektöründe örnek distribütör şirket konumuna ulaşmış, BMW dünyasında performansı en yüksek temsilciler arasında yerini almıştır.

İştirak Payı
(%) : 26,00
Borusan Oto
Servis ve Ticaret A.Ş.

BMW, BMW Motorrad, MINI, Jaguar ve Land Rover marka araçlar ile 2. el otomobillerin perakende satış, satış sonrası servis ve parça hizmetlerini vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 20,00
Borusan Otomotiv Pazarlama ve
Ticaret A.Ş.

Jaguar Land Rover Limited’ın Türkiye temsilciğilini yürütmektedir.

İştirak Payı
(%) : 26,00
Borusan Otomotiv Premium
Kiralama ve Ticaret A.Ş.

Borusan Otomotiv’in distribütörlüğünü yaptığı BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover marka otomobillerin kiralama, finans, kasko ve ikinci el satış hizmetlerini tüm yetkili satıcılarında sunmaktadır. BMW Motorrad marka motosikletler için de çeşitli kredi ve kasko sağlayıcı kuruluşlarla aracılık hizmeti vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 26,00
Supsan Motor Supapları Sanayii ve
Ticareti A.Ş.

İçten yanmalı motor supapları üretimi ile orijinal yedek parça ve yenileme piyasalarında lider konumdadır. Dünyanın lider supap markası Eaton lisansı altında üretim yaparak, yurt içi ve global pazardaki orijinal ekipman üreticileri ile yedek parça müşterilerine hizmet vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 10,02
Borusan Lojistik Dağıtım
Depolama Taşımacılık ve Ticaret A.Ş.

Grubun hızlı ve karlı büyüyen stratejik iş alanıdır. Şirket, yurt içi ve yurt dışı kara nakliyeden, liman hizmetlerine, konteyner ve depolamaya dek uzanan geniş bir yelpazede üçüncü parti lojistik hizmetleri vermektedir.

İştirak Payı
(%) : 30,53
Borusan Tedarik Zinciri Çözümleri
ve Taşımacılık A.Ş

2018 yılı Mayıs ayında kurulan şirket, karayolu ile şehirler arası kuru yük taşımacılığı alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur.

İştirak Payı
(%) : 28,07